arrow&v

На Табановце спречен увоз на фалсификувана и небезбедна храна

Македонија

Инспекциските служби од Агенцијата за храна и ветеринарство во соработка со Интерпол и Еуропол веќе цела година учествуваат во глобалната битка за спречување и трговија на фалсификувана и небезбедна храна

Купувајте безбедно и проверено месо од месарниците

Македонија

Почнувајќи од денес, и за време на целиот продолжен викенд, заради празниците Курбан Бајрам и Илинден, многу граѓани на своите трпези ќе послужат месо. Агенцијата за храна и ветеринарство, апелира до сите да внимаваат од каде ќе ги набавуваат продуктите

Дводневен семинар во хотел Изгрев

Македонија

ЕЗП, во соработка со Т.а Time To Travel, организира дводневен семинар во хотел Изгрев, Калишта, на брегот на Охридско Езеро.
На семинарот ќе се врши промоција и запознавање со нашиот нов проект Е-Маркети (https://emarketi.mk), и обука на идните наши партнери за користење на алатките на платформата.
*Учесниците коишто после завршувањето на семинарот ќе се одлучат да станат наши партнери со своја online продавница на нашата платформа, ќе бидат ослободени од плаќање на провизија (од најмалку 1000,00 денари месечно) во наредните 6 месеци.
**Поради специфичните услови со Ковид-19, учесниците ќе бидат сместени во еднокреветни соби и бројот на учесници е ограничен на 20.
***Резервациите за учество траат до 05.08.2020.

Започнува глобална иницијатива за контрола и искоренување на свинската чума

Македонија

Како резултат на утврдениот зголемен глобален ризик за сите земји и значајното влијание на болеста врз здравјето и благосостојбата на животните, безбедноста на храната, националните и глобалните економии, руралниот развој и социјалното и политичкото однесување, на 87-та генерално собрание на Светско собрание на делегати на Светската организација за здравствена заштита на животните (ОИЕ) беше започната иницијатива за глобална контрола на АЧС.

Тежка година за кайсиите, прасковите и сливите в Североизточна България

България

В момента тече кампанията по прибиране на праскови и ранна слива. При тях, въпреки пролетните измръзвания, има места, на които ще има реколта, но като цяло в Североизточна България годината е неблагоприятна за реколтата от овошки.

Палењата на стрништата –најштетни за земјоделците!

Македонија

Палењето се уништува микрофлората и фауната во обработливиот слој на почвата, односно она што ја прави земјата жива, плодна и самообновувачка. Палењето е редовна пракса и ова лето, иако има негативни последици по многу основи

Консолидацијата на земјиште го поттикнува развојот на малите земјоделски стопанства

Македонија

Со просечна големина под 2 хектари (ха), честопати расцепкани на 5 или повеќе земјишни парцели со неправилна форма, што го отежнува земјоделско производство и со застарена земјоделска инфраструктура – земјоделските стопанства во Северна Македонија имаат мала продуктивност и конкурентност во однос на повеќето земји членки на Европската унија.

Šta donosi plan o globalnom smanjenju antibiotika na farmama do 2025. godine?

Србија

Udruženja "Animal health Europe" i "Health for Animals" objavila su šta sve treba da se preduzme kada je u pitanju smanjenje antibiotika u stočarskoj proizvodnji kao i kod kućnih ljubimaca.

Лековитото кантарионово масло

Македонија

За ефикасноста на кантарион како лековито растение доволно зборува податокот дека неговото лековито дејство било познато уште пред нашата ера, откога датираат податоците за неговата употреба во традиционалната грчка медицина, оригинално документирана од Хипократ. Оттогаш па сѐ до денес кантарион континуирано се употребува и зазема значајно место во традиционалната медицина за лекување разни невролошки заболувања, како и за третман на гастроинтестинални нарушувања и разни кожни заболувања и оштетувања.

Лубеница

Нутриционист

Лубеницата содржи дури 92 проценти вода и е одлична за оние кои се обидуваат да изгубат килограми.

За пет дена завршува рокот за добивање средства од ИПАРД 2 програмата

Македонија

Агенцијата за финанска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги потсетува сите заинтересирани за аплицирање за Мерка 1 „Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства“ дека привршува рокот за доставување на апликации.

Теф - житна култура без глутен

Свет

На светско ниво во науката постоитенденција на посветување внимание и воведување на нови видови жита и други култури кои дават сличен производ, а на кои до пред одредено време не им се придавало поголемо значење.Причината за ова е се поизразеното влијание на климатските промени кои негативно се одразуваат врз приносите на постоечките култури за ова цел, скромноста кон условите на одгледување и без глутенски состав кон кој одредени категории луѓе имаат се поизразена потреба.

Најавеното зголемување на температурите, опасност по безбедноста на храната

Македонија

Најавата на метеоролозите за зголемување на температурите, го подигна алармот за заштита на луѓето од можно труење со храна. Високите температури претставуваат голем стрес за животните поради кои тие може да јадат помалку храна, имаат зголемена потреба за вода, а можно е и намалување на производството на млеко и слаб прираст.

Без врнежи од следната недела

Македонија

Иако утре и задутре метеоролозите предвидуваат нестабилно време со дожд и грмежи, од почетокот на следната недела предстои суво и многу топло време, при што се препорачува редовно наводнување на земјоделските култури

Моноспитовско Блато: Природа на работ на опстанокот!

Македонија

Во центарот на делот обраснат со барска флора постои парче од некогашното езеро до кое, од густите трски, многу тешко може да се стигне. Останатата површина е изорана и претворена во плодно земјиште! Сепак, целиот амбиент личи на див и непристапен предел, специфичен пејзаж со свои закони и особености каков што само природата може и знае да го создаде!

Кои се придобивките на џвакање саќе со мед?

Македонија

Саќето ги содржи сите корисни состојки кои постојат и во другите пчелни производи. Џвакањето саќе благопријатно влијае врз слузокожата на дишните патишта.

Во секоја смоква има смоквина оса

Македонија

Смоквата е всушност цвеќе кое расте навнатре па се формира плод, а за опрашување е потребна така наречена смоквина оса

Собирање и култивирање на планинскиот чај во Преспанскиот регион

Македонија

Уникатноста на Преспанскиот регион се должи на неговата пределска разновидност и пејсажни вредности. Тој ги опфаќа двете природни езера - Големото и Малото Преспанско Езеро и високите планини кои нив ги оградуваат. Мозаикот составен од езера и планини е надополнет со изобилство од разновидни станишта и екосистеми кои претставуваат живеалишта на голем број ендемски и европски или глобално засегнати растителни и животински видови. Меѓу засегнатите видови растенија што растат во Преспа е и планинскиот чај.

FAO launches Hand-in-Hand geospatial data platform to help build stronger food and agriculture sectors post COVID-19

Свет

One million geospatial layers and thousands of statistics for over ten food and agriculture-related domains

„Пакомак“ ја доби наградата „Energy Globe Award“

Македонија

Проектот „Хокус покус, рециклирањето е во фокус“, што „Пакомак“ со магионичарот Кристијан Шопов го реализира за еко-едукација на децата од предучилишна и од училишна возраст е добитник на интернационалната награда „Energy Globe Award“.

Otkazana AGRA 2020 jedan od najvećih poljoprivrednih sajmova u regionu

Србија

58. Međunarodni sajam poljoprivrede i ishrane AGRA koji je trebao da se održi od 22. do 27. avgusta u slovenačkoj Gornjoj Radgoni otkazan je zbog pandemije Covid-19, objavili su organizatori.

Јабучар – македонскиот автохтон домат со тежина поголема од 1 килограм

Македонија

Македонска автохтона сорта на домат, кој се карактеризира со уникатен вкус и арома, кои се типични само за ова поднебје. Плодовите достигнуваат тежина и до 1,3 кг. што претставува своевиден рекорд за оваа сорта.

Шеќерна приказна

Колумна

Шеќерот има историја долга 2.300 години, на него со векови се заработува богатство, а пред стотина години се појави сахаринот – “ѓаволска работа” 300 пати послатка од шеќерот, а не е шеќер! Оттогаш и трае војната меѓу нив - шеќерот и сахаринот, преполна со сплетки, интриги и научни докази

Рекорд във вноса на сухо мляко, масло и сирена в България. Все повече ферми затварят врати

България

Пореден рекорд във вноса на сухо мляко отчита официалната статистика. И то във време на пандемия, когато всички икономически показатели са отрицателни. Точно преди година, АгроКлуб публикува стряскащите данни, че България е внесла само за период от 4 месеца рекордните 2 376 тона сухо мляко.

Bobica puna zdravlja: Evo šta sve leči aronija

Србија

Lekovita svojstva aronije vekovima su bila poznata Indijancima. Aronija je listopadni grm poreklom iz Severne Amerike. Male tamne bobice biljke Aronia melanocarpa pune su hranjivih vitamina i antioksidanasa, poput vitamina C.

Rising uncertainties from COVID-19 cloud medium-term agricultural prospects

Свет

According to the OECD-FAO Agricultural Outlook 2020-2029, the pandemic is expected to depress demand in the next few years and could further undermine food security

Продолжува инфо караванот за Мерка 1 на ИПАРД

Македонија

Kампањата за информирање и едукација за ИПАРД 2014–2020 по направената пауза поради КОВИД-19 вирусот, ќе продолжи со своите активности во неколку општини низ земјата. Инфо средбите ќе бидат во насока на информирање на сите заинтересирани лица за Мерка 1, Инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства од ИПАРД Програмата 2014-12020. С

Новини на български език

България

Ако искате да бъдете наш кореспондент в България, щракнете върху връзката по-долу.

Lajmet në shqip

Shqipëri

Nëse dëshironi të jeni korrespodenti ynë në Shqipëri, klikoni në lidhjen më poshtë.

Τα νέα από την Ελλάδα

Ελλάδα

Αν θέλετε να είστε ανταποκριτής μας στην Ελλάδα, κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο.

Türkiye ile ilgili haberler

Türkiye

Türkiye'deki muhabirimiz olmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki linke tıklayın.

'Poor man's oil': Palm's image problem in top market of India

Свет

Industry heads discuss plunging demand for palm oil in India as sales fall due to virus curbs and 'less healthy' image.

Славе Круновски: Половина за нас, половина за пчелите

Македонија

По истироскиот успех на македонскиот филм „Медена земја“ во која во главната улуга се пчелите, свеста за значењето на овие инсекти кои ја одржуваат рамнотежата во природата и животот на планетата Земја, многукратно се зголемија. Август е месец кој пчеларите го поистоветуваат со Нова Година, затоа што токму на сред - лето клучно е да се провери дали пчелините семејства имаат доволни количини мед за нивен опстанок, вели Славе Круновски, пчелар и земјоделски инженер

Kako pripremiti domaćinstvo za seoski turizam?

Србија

Pandemija nas je naučila da se bar malo vratimo prirodi, zdravoj ishrani i zdravom načinu života. Pravo vreme je za pokretanje seoskog turizma. On utiče na razvoj i očuvanje ruralnog područja i sela generalno sa svim svojim vrednostima, a zar nam to nije cilj - očuvanje lokalnog identiteta, tradicije i običaja.

Одгледување на боровинки

Македонија

Боровинката е светлољубива култура. При садење пожелно е да се избере место каде што растенијата ќе бидат изложени целиот ден на сонце.

Оптимални температури за изведување на жетвата

Македонија

Во текот на наредната седмица не очекуваат временски услови со поумерени температури на воздухот кои нема да го надминат 34-тиот степен, и би биле оптимални за изведување на жетвата во Пелагонија каде поголемиот дел од површините под пченица се спремни за жетва.

Kатегоризација и попис на свињарските фарми

Македонија

Од 25 мај до 10 јули, од страна на ветеринарните друштва кои имаат склучено договори со Агенцијата за храна и ветеринарство за извршување на активности од јавен интерес, спроведени се ветеринарни посети и извршени клинички прегледи на 96,1 процент, односно на 2778 од евидентираните 2888 одгледувалишта.

Спанаќ

Нутриционист

Спанаќот е преполн со хранливи материи, антиоксиданси и антиканцерогени состојки, а изобилува со минерали и витамини.

Кромид – лук: Истерувачи на ѓаволи!

Колумна

Без него не може да се замисли една вистинска десетка од кај Дестан, на пример, не може да се направи ни запршка за манџа и, иако “тера на плачење”, кромидот е составен и неминовен дел на сите ценети светски кујни! Неговиот близок роднина - лукот, не само што е основна состојка на многу гастрономски специјалитети туку е и неопходен зачин, некои го сметаат за заштитник против уроци, амајлија против вампири и вештерки, а нутриционистите тврдат дека е една од најлековитите билки во природата, скратено - “лек за сите болести”

Боже, дај им добрина на сите, па најпосле и на мене- Атиџе со солзи радосници, пчеларите и подарија шест семејства пчели

Македонија

„Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“, ова беше реченицата, која хероината од документарецот „Медена земја“, Атиџе Муратова ја кажа неодамна за mms.mk, а се однесуваше на оние, кои и ги украдоа пчелите. Оваа порака од Атиџе сите не растажи, но како таа навистина се чувствува и колку ја боли душата за пчелите, вистински разбраа само пчеларите. По објавувањето на приказната во нашата редакција се јавија од три пчеларски друштва од Штип, кои сакаа да и донираат пчели на Атиџе, за да и ја надоместат штетата и да и ја вратат насмевката.

Облепиха - ниша в световен бизнес за над 100 млрд. долара

Бългаия

Гръцка фирма очаква първите добиви от насажденията си в Карловско през следващата година

Потврдено присуство на болеста Син јазик во Македонски Брод и Кичево

Македонија

По пријава од надлежно ветеринарно друштво минатата недела, заради сомнеж на болеста Син јазик кај овци и кози на територија на општините Македонски Брод и Кичево, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) спроведе епидемиолошко испитување во овие региони.

Francuska je prva zemlja koja je zabranila svih 5 pesticida povezanih sa izumiranjem pčela

Свет

Oprašivanje je od vitalnog značaja za opstanak biljnog svijeta na zemlji i neophodno je za većinu biljnih vrsta. Kad ne bi bilo pčela i njihovog oprašivanja, život većine biljaka, bio bi doveden u pitanje, a samim tim i opstanak cijele naše planete

North Macedonia receives continued support for “greening”

Свет

The Green Climate Fund (GCF), the main global fund financing actions to fight climate change, approved its second project for North Macedonia under the readiness and preparatory support programme to help the country become more prepared for the impacts of climate change. This is the continuation of a similar effort, completed in 2019.

Боите во чинија!

Колумна

Со доаѓањето на летото природата станува шарена, бујна и сочна. Ова е одлично време да се направи премин од зимска кон летна исхрана, што подразбира дека во менито треба да бидат застапени што повеќе бои. Силните бои со кои така раскошно располагаат и овошјето и зеленчукот му годат и на телото и на душата, а содржат и многу корисни природни материи. Иако нутриционистите препорачуваат топло-црвени тонови наутро, силно-жолти напладне и темноцрвени, дури виолетови плодови навечер, едно е сигурно. Најважно е секој ден да се изеде цела палета од бои!

Inženjer građevine otvorio farmu na kojoj uzgaja 250.000 vrlo traženih puževa

Србија

Puževi su tražena poslastica širom sveta, a to je prepoznao Kosta Kačev, mladi inženjer građevine iz Bugarske. Na svojoj farmi uzgaja ih oko 250.000, a otkrio je kolika su početna ulaganja i kakvi su mu planovi.

Како побрзо до светските пазари

Македонија

Македонија како земја со изобилство на сонце има врвен квалитет на земјоделските производи, сепак мал дел од нив се обработува во насока на добивање поголема трајност и поголема додадена вредност. Дали оваа криза ќе биде показател дека регионот има потенцијал за вложување во прехранбената индустрија и од свежо овошје и зеленчук ќе произведуваме повеќе трајни продукти што ќе се пласираат на домашниот и странскиот пазар?

EK: Popuštanje mera stvara dobre izglede za poljoprivredno - prehrambeni sektor

Србија

Smanjena je proizvodnja žitarica, potrošnja vina i svinjskog mesa, ali istovremeno rast beleže soja, suncokret, maslinovo ulje... Šta sve i kako utiče na trendove u poljoprivredno-prehrambenom sektoru u vreme pandemije Covid-19?

© 2019 Cyber Green Market LLC